מאמרים ובלוגים

מה זה באמת עיסוי רקמות עמוק?

 

לא פעם כשאתם מגיעים לספא, או למטפל בעיסוי ושואלים איזה סוג טיפול אפשר לקבל, אחת האפשרויות המוצעות לכם בין שאר האופציות היא עיסוי רקמות עמוק. עיסוי רקמות עמוק נתפס בתודעה כעיסוי חזק משחרר וכל מי שאוהב עיסוי חזק מזמין עיסוי רקמות עמוק.

האמת היא, שעיסוי רקמות עמוק הוא עיסוי טיפולי, עיסוי המתמקד באזור כואב או תפוס, בתהליך העיסוי מנסה המטפל לחדור לרקמות העמוקות של השריר ולרקמות החיבור של השריר לעצם ולרקמות שמחברות בן סיבי השריר עצמו (Fascia), לעסות אותן, להגמיש ולשחרר את הסיבים הדבוקים לגרום לזרימה מוגברת של דם ולימפה לאזור ועל ידי כך לשחרר את השריר שנתפס.

בעיסוי רקמות עמוק מתמקדים אך ורק באזור הבעייתי, אזור השריר שנתפס והשרירים הקשורים אליו ישירות או השרירים הקשורים לתנועה המוגבלת, לא עובדים על כל הגוף כמו בעיסוי שוודי או עיסוי הוליסטי אחר. בעיסוי רקמות עמוק עובר המטפל על השריר (או קבוצת שרירים) לאורכו, לרוחבו ובנקודות שבהן השריר נאחז בעצמות מספר פעמים ועל ידי כך חודר לעומק השריר ולרקמות העמוקות שבו. בעיסוי מתייחס המטפל לתלונת המטופל על הכאב או מגבלת התנועה שבעטיה הגיע לטיפול. מתוך הידע של המטפל באנטומיה ומבנה גוף האדם, הוא מחליט באיזה קבוצות שרירים יטפל והטיפול כולו מתמקד באזור זה. טיפול בודד יכול להקל על הכאב או לשפר את מגבלת התנועה אך בדרך כלל יש צורך בסדרה של מספר טיפולים על מנת לשחרר את השריר לחלוטים או לפתור את הבעיה שנוצרה.

חשוב לציין כי הטיפול בעיסוי משחרר את האזור ומקל על הגוף אך כדאי תמיד למצוא ולהבין את המקור לדפוס ההתנהגותי שגורם לשריר להיתפס או לאזור לכאוב. מציאת הדפוס ועזרה בשינויו יכולה להתבצע בשיחה עם המטפל או בעל מקצוע אחר, בבחינת אורח החיים והפעילות הגופנית המבוצעת. לעיסוי רקמות עמוק יכולות להיות השפעות לוואי במהלך הטיפול עצמו ואחריו ואפילו במשך מספר ימים אחריו. תופעות כמו כאב מקומי במקום הטיפול עצמו, כאבי ראש, בחילות קלות ואפילו סחרחורות. התופעות נגרמות הן בגלל המגע העמוק של המטפל בגוף והפעלת השריר (דומה לכאבים אחרי אימון גופני חזק) והן בגלל הזרימה המוגברת של דם לאזור המטופל והניסיון של הגוף להיפטר מחומרי הפסולת שהצטברו בשרירים התפוסים.

השפעות הלוואי של העיסוי טבעיות וחולפות תוך 24-48 שעות וחשוב מאוד לשתות מים מיד לאחר הטיפול על מנת לעזור לגוף להתאושש.

מטפל בעיסוי רקמות עמוק צריך להיות מטפל שלמד והוסמך לטפל בשיטת טיפול זו. לעתים רבות משתמש המטפל בשיטות טיפול נוספות במהלך הטיפול Trigger Point Therapy למשל, שיטות טיפול המשלימות את עיסוי הרקמות העמוק ועוזרות לשריר להשתחרר במהירות רבה יותר. אז, אם אתם אוהבים עיסוי חזק, בקשו מהמטפל פשוט עיסוי חזק. עיסוי רקמות עמוק אינו עיסוי ספא והוא עיסוי טיפולי, לא מהנה והטיפול אינו הוליסטי (שמכסה את כל הגוף).

מה זה באמת עיסוי רקמות עמוק?

 

לא פעם כשאתם מגיעים לספא, או למטפל בעיסוי ושואלים איזה סוג טיפול אפשר לקבל, אחת האפשרויות המוצעות לכם בין שאר האופציות היא עיסוי רקמות עמוק. עיסוי רקמות עמוק נתפס בתודעה כעיסוי חזק משחרר וכל מי שאוהב עיסוי חזק מזמין עיסוי רקמות עמוק.
האמת היא, שעיסוי רקמות עמוק הוא עיסוי טיפולי, עיסוי המתמקד באזור כואב או תפוס, בתהליך העיסוי מנסה המטפל לחדור לרקמות העמוקות של השריר ולרקמות החיבור של השריר לעצם ולרקמות שמחברות בן סיבי השריר עצמו (Fascia), לעסות אותן, להגמיש ולשחרר את הסיבים הדבוקים לגרום לזרימה מוגברת של דם ולימפה לאזור ועל ידי כך לשחרר את השריר שנתפס.
בעיסוי רקמות עמוק מתמקדים אך ורק באזור הבעייתי, אזור השריר שנתפס והשרירים הקשורים אליו ישירות או השרירים הקשורים לתנועה המוגבלת, לא עובדים על כל הגוף כמו בעיסוי שוודי או עיסוי הוליסטי אחר.
בעיסוי רקמות עמוק עובר המטפל על השריר (או קבוצת שרירים) לאורכו, לרוחבו ובנקודות שבהן השריר נאחז בעצמות מספר פעמים ועל ידי כך חודר לעומק השריר ולרקמות העמוקות שבו. בעיסוי מתייחס המטפל לתלונת המטופל על הכאב או מגבלת התנועה שבעטיה הגיע לטיפול. מתוך הידע של המטפל באנטומיה ומבנה גוף האדם, הוא מחליט באיזה קבוצות שרירים יטפל והטיפול כולו מתמקד באזור זה. טיפול בודד יכול להקל על הכאב או לשפר את מגבלת התנועה אך בדרך כלל יש צורך בסדרה של מספר טיפולים על מנת לשחרר את השריר לחלוטים או לפתור את הבעיה שנוצרה.
חשוב לציין כי הטיפול בעיסוי משחרר את האזור ומקל על הגוף אך כדאי תמיד למצוא ולהבין את המקור לדפוס ההתנהגותי שגורם לשריר להיתפס או לאזור לכאוב. מציאת הדפוס ועזרה בשינויו יכולה להתבצע בשיחה עם המטפל או בעל מקצוע אחר, בבחינת אורח החיים והפעילות הגופנית המבוצעת.
לעיסוי רקמות עמוק יכולות להיות השפעות לוואי במהלך הטיפול עצמו ואחריו ואפילו במשך מספר ימים אחריו. תופעות כמו כאב מקומי במקום הטיפול עצמו, כאבי ראש, בחילות קלות ואפילו סחרחורות. התופעות נגרמות הן בגלל המגע העמוק של המטפל בגוף והפעלת השריר (דומה לכאבים אחרי אימון גופני חזק) והן בגלל הזרימה המוגברת של דם לאזור המטופל והניסיון של הגוף להיפטר מחומרי הפסולת שהצטברו בשרירים התפוסים.
השפעות הלוואי של העיסוי טבעיות וחולפות תוך 24-48 שעות וחשוב מאוד לשתות מים מיד לאחר הטיפול על מנת לעזור לגוף להתאושש.
מטפל בעיסוי רקמות עמוק צריך להיות מטפל שלמד והוסמך לטפל בשיטת טיפול זו. לעיתים רבות משתמש המטפל בשיטות טיפול נוספות במהלך הטיפול Trigger Point Therapy למשל, שיטות טיפול המשלימות את עיסוי הרקמות העמוק ועוזרות לשריר להשתחרר במהירות רבה יותר.
אז, אם אתם אוהבים עיסוי חזק, בקשו מהמטפל פשוט עיסוי חזק. עיסוי רקמות עמוק אינו עיסוי ספא והוא עיסוי טיפולי, לא מהנה והטיפול אינו הוליסטי (שמכסה את כל הגוף).

מטפל או מטפלת

מטופלים רבים מתלבטים בשאלה מה לבחור. מטפל או מטפלת.
סיבה אחת היא העובדה שהטיפול נתפס כאינטימי כיוון שהמטופל שוכב עירום כמעט לגמרי. מטופלות רבות נרתעות מלהזמין מטפל מתוך החשש להימצא לבד עם גבר זר.
סיבה שנייה, החסם הדתי המכתיב למטופל לבחור מטפל מהמין שלו.
סיבה שלישית, מטופלים רבים בוחרים מטפל מתוך הנחה כי גבר יעשה טיפול "חזק" יותר מאישה.
חשוב לציין כי מטפל מקצועי, חבר איגוד מקצועות העיסוי בישראל, העובד על פי הקוד האתי של האיגוד מחויב להקפיד על יחסי מטפל/מטופל, לשמור על צניעות המטופל וכן לשמור על הגבולות הטיפוליים.
מטפל מקצועי יבקש את רשות המטופל ויעדכן אותו לפני תחילת הטיפול בכלל ולפני טיפול באזורים רגישים (בעלי קונוטציה מינית) בפרט כמו שרירי החזה, שרירי העכוז או שרירי הירך, וכן לפני טיפול בשרירי הבטן הדורשים חשיפה מיוחדת.
מטפל מקצועי ילבש לבוש צנוע, ייתן למטופל להיות לבד בעת ההתפשטות והעלייה למיטת הטיפולים, יכסה את המטופל במשך כל זמן הטיפול כשרק האיבר המטופל ברגע הנתון ייחשף.
גם הסברה כי גבר מטפל חזק יותר מאישה שגויה. עוצמת הטיפול היא תוצאה של טכניקת הטיפול ולא של מסת השריר של המטפל. מטפלים רבים מבצעים לעיתים טיפול עדין ורך ולעומת זאת נתקלתי במטפלות שהשאירו בגופי סימנים אדומים וכואבים. יש להתאים את עוצמת הטיפול לרצון המטופל ולצורך הטיפולי שלו.
לסיכום, מטפל או מטפלת? השאלה החשובה באמת היא מידת המקצועיות של המטפל. רצוי לבחור מטפל חבר איגוד מקצועות העיסוי בישראל החתום על הקוד האתי של האיגוד וכדאי לשמוע חוות דעת ממטופלים אחרים שלו.
המאמר כתוב בלשון זכר לצורך נוחות הכתיבה בלבד. 

למה חשוב לטפל בגוף באופן סדיר

"עיסוי (בלועזית: Massage, ידוע בעברית גם בתור מסאז') הוא שיטת מגע המבוססת על חיכוך, שפשוף ולחיצה בנקודות שונות בגוף אשר מבוצעת על ידי אדם או באמצעות מכשור מכני." ויקיפדיה.
ההגדרה הטכנית אמנם נכונה אך אינה משקפת לטעמי את מהות הפעולה עצמה.
כפי שאני תופס את מהות העיסוי, העיסוי הוא בעצם מגע, מגע מרפא. כל מגע, מגע אנושי, הינו מגע מרפא. אם נסתכל על ילד קטן שנחבל, נעלב, נפגע (פיזית או רגשית) הדבר הראשון שעוזר לו להירגע ולשוב לאיתנו הוא המגע והחיבוק של אמא.
כשאדם מבוגר נפגע (פיזית) האינסטינקט הראשוני הוא לתפוס את האזור הפגוע, להחזיק אותו, לגעת בו. מכאן אפשר להבין כי המגע עצמו עוזר לגוף ולנפש לחזור לשיווי המשקל הבסיסי שהופר.העיסוי, מעבר להיותו מגע, משלב בתוכו טכניקות שונות המזרזות את תהליכי ההחלמה של הגוף:עיסוי המסייע לזרימת הדם והלימפה (על מערכת הלימפה ארחיב בנפרד) באיברים השונים.
עיסוי המשפר את תנועת המפרקים בגוף.
עיסוי המפריד בן סיבי השרירים שנדבקים זה לזה.
עיסוי העוזר למטופל להירגע.
עיסוי האמור להשפיע על זרימת אנרגיות בגוף.
עיסוי האמור להשפיע על פעילות איברים פנימיים בגוף.
כשהמטפל מקשיב, מעניק מגע אנושי, המטופל מרוויח, הגוף הפיזי חוזר לאיזון וגם הנפש מתאזנת.  חום המגע האנושי, השקט, האווירה הנינוחה, יחסי האמון בין המטפל למטופל וטכניקות העיסוי השונות הם כלים חשובים להצלחת הטיפול בעיסוי.
לכן, חשוב לטפל בגוף (ובנפש), באופן סדיר, על ידי מטפל אמין ומנוסה ובמקום נעים.
עיסוי – לאזן את הנפש דרך הגוף.

כיצד לתכנן מסיבת רווקות מוצלחת?

 

סוף סוף היא מתחתנת. מצאה את המאושר. ועכשיו זה הזמן לחגוג (אולי בפעם האחרונה) ערב בנות אמיתי, ערב רק שלכן, בלי בני זוג – רק בנות. מסיבת רווקות. אז אני רוצה להעניק לכן מספר טיפים לתכנון ערב נשים מהנה ומוצלח.
נכון, לא הוזמנתי מעולם לערב נשים או למסיבת רווקות אבל אירחתי מספר מסיבות שכאלה אצלי בספא הפרטי צל הפקאן בבית יהושע ומכאן התובנות.
דבר ראשון יש לבחור את מי להזמין. לכלה יש המון חברות מכל מיני מקומות (צבא, לימודים, עבודה). הכרות מוקדמת בין הבנות תיצור זרימה טובה יותר של מסיבת הרווקות. מספר המשתתפות ישפיע על מיקום המסיבה, כמות הכיבוד הנדרש וסוג ההפעלות שתתכננו וישפיעו כמובן על התקציב הנדרש.
בחירת מקום האירוע. המקום צריך להתאים בראש ובראשונה לטעמה של הכלה ולהיות כזה שיבטיח פרטיות ואינטימיות. כמו כן הוא צריך להתאים למספר המשתתפות המתוכנן, לאופי מסיבת הרווקות, ולמקום המגורים של המשתתפות. רצוי לבחור מקום נגיש ונוח לכולן. לברר על מקומות חנייה בסביבה ו/או תחבורה ציבורית המגיעה למקום. נושא הכשרות תלוי מאוד במשתתפות ויש כמובן לברר מראש על מנת שלכולן יהיה נוח וטעים.
תאריך יום ושעה. ברור לחלוטין שיש לבחור מועד המתאים לכל המשתתפות (דבר שהוא בדרך כלל כמעט משימה בלתי אפשרית) אך יש לקחת בחשבון כי המסיבה עשויה להימשך אל תוך הלילה ולכן כדאי להכיר את המשתתפות לדעת אם הן לא מוגבלות בזמן (ילדים בבית למשל, או צורך לקום למחרת לעבודה/ללימודים). יכול להיות שהכי מתאים יהיה לתכנן מסיבת רווקות ביום חמישי בערב או בסופ"ש (שוב במידה ולא מפריע לשומרות מסורת).
מה דעתכן להיות מקוריות ולחשוב על מסיבת רווקות בבוקר, במהלך היום?
האמת היא שהכיבוד אינו כל כך חשוב. הרי לא נפגשים כדי לאכול אלא כדי לשמח ולשמוח עם הכלה. מניסיוני, ניתן להסתפק בכיבוד קל, חטיפים, עוגות, פשטידות צלחת ירקות וכו'. כמובן שאפשר "להתפרע" עם ארוחת סושי או אוכל מוזמן ממסעדה. הכיבוד תלוי שוב בחוגגות (מספר, כשרות, טעמים אישיים, צמחוניות וכו') ולכן חשוב להכיר את כל המשתתפות.
אלכוהול הוא מרכיב חשוב ברוב האירועים. כתוב כבר בתנ"ך "יין ישמח לבב אנוש". שמפניה, בירות, יין – הכל לפי בחירתכן אבל זכרו אחרי המסיבה צריך לנהוג הביתה ואם שותים, אז לא נוהגים ולכן חשוב להיערך לכך מראש (נהג תורן, תחבורה ציבורית או פשוט לא להפריז). כדאי לארגן אטרקציות והפעלות למסיבה ולא להתמקד רק בכיבוד. אפשר לבחור משחקי חברה על מנת להכיר או להביך את הכלה, לבחור מפעילים ( סקסולוגית, נומרולוגית, רקדנית בטן, אולי אפילו חשפן) שיופיעו ויעשו שמח לכולן. קישוטים שונים (בלונים, קשים לשתיה או כתר לראש בצורה של "אתן יודעות מה") עוזרים גם כן ליצור אווירה עליזה במסיבת הרווקות שלכן.
כמה זה עולה? זו בדרך כלל השאלה הגדולה. הכסף הוא הגורם המאפשר את קיום ה"ערב בנות". רצוי להגדיר מראש את מסגרת התקציב על מנת שלא תהיו מופתעות בסוף הערב, להחליט כמה משלמת כל אחת. מן הסתם צריך גם לשלם את חלקה של הכלה (לא לשכוח), ומה מביאה כל אחת (לפעמים זול יותר לרכוש את הכל במרוכז או להזמין מבעל המקום – נכון שהבאת עוגה או פשטידה מוזיל את התשלום לספק הכיבוד אבל גם זה עולה בעצם כסף, זמן הכנה ובלבול מוח).
לסיכום, תכנון מוקדם יעזור להוציא לפועל מסיבת רווקות מוצלחת שתשאיר לכולן טעם של עוד. כדאי להתייעץ עם בעל המקום על מנת שלא יופתע בעצמו, לקבל ממנו הצעות ורעיונות שלא חשבתן עליהם (הוא כבר עשה כמה מסיבות שכאלה) ולסכם הכל מראש.
המון מזל טוב.

​מתיחה עמוקה של ה-Periformis