מאמרים ובלוגים

מה זה באמת עיסוי רקמות עמוק?

 

לא פעם כשאתם מגיעים לספא, או למטפל בעיסוי ושואלים איזה סוג טיפול אפשר לקבל, אחת האפשרויות המוצעות לכם בין שאר האופציות היא עיסוי רקמות עמוק. עיסוי רקמות עמוק נתפס בתודעה כעיסוי חזק משחרר וכל מי שאוהב עיסוי חזק מזמין עיסוי רקמות עמוק.
האמת היא, שעיסוי רקמות עמוק הוא עיסוי טיפולי, עיסוי המתמקד באזור כואב או תפוס, בתהליך העיסוי מנסה המטפל לחדור לרקמות העמוקות של השריר ולרקמות החיבור של השריר לעצם ולרקמות שמחברות בן סיבי השריר עצמו (Fascia), לעסות אותן, להגמיש ולשחרר את הסיבים הדבוקים לגרום לזרימה מוגברת של דם ולימפה לאזור ועל ידי כך לשחרר את השריר שנתפס.
בעיסוי רקמות עמוק מתמקדים אך ורק באזור הבעייתי, אזור השריר שנתפס והשרירים הקשורים אליו ישירות או השרירים הקשורים לתנועה המוגבלת, לא עובדים על כל הגוף כמו בעיסוי שוודי או עיסוי הוליסטי אחר.
בעיסוי רקמות עמוק עובר המטפל על השריר (או קבוצת שרירים) לאורכו, לרוחבו ובנקודות שבהן השריר נאחז בעצמות מספר פעמים ועל ידי כך חודר לעומק השריר ולרקמות העמוקות שבו. בעיסוי מתייחס המטפל לתלונת המטופל על הכאב או מגבלת התנועה שבעטיה הגיע לטיפול. מתוך הידע של המטפל באנטומיה ומבנה גוף האדם, הוא מחליט באיזה קבוצות שרירים יטפל והטיפול כולו מתמקד באזור זה. טיפול בודד יכול להקל על הכאב או לשפר את מגבלת התנועה אך בדרך כלל יש צורך בסדרה של מספר טיפולים על מנת לשחרר את השריר לחלוטים או לפתור את הבעיה שנוצרה.
חשוב לציין כי הטיפול בעיסוי משחרר את האזור ומקל על הגוף אך כדאי תמיד למצוא ולהבין את המקור לדפוס ההתנהגותי שגורם לשריר להיתפס או לאזור לכאוב. מציאת הדפוס ועזרה בשינויו יכולה להתבצע בשיחה עם המטפל או בעל מקצוע אחר, בבחינת אורח החיים והפעילות הגופנית המבוצעת.
לעיסוי רקמות עמוק יכולות להיות השפעות לוואי במהלך הטיפול עצמו ואחריו ואפילו במשך מספר ימים אחריו. תופעות כמו כאב מקומי במקום הטיפול עצמו, כאבי ראש, בחילות קלות ואפילו סחרחורות. התופעות נגרמות הן בגלל המגע העמוק של המטפל בגוף והפעלת השריר (דומה לכאבים אחרי אימון גופני חזק) והן בגלל הזרימה המוגברת של דם לאזור המטופל והניסיון של הגוף להיפטר מחומרי הפסולת שהצטברו בשרירים התפוסים.
השפעות הלוואי של העיסוי טבעיות וחולפות תוך 24-48 שעות וחשוב מאוד לשתות מים מיד לאחר הטיפול על מנת לעזור לגוף להתאושש.
מטפל בעיסוי רקמות עמוק צריך להיות מטפל שלמד והוסמך לטפל בשיטת טיפול זו. לעיתים רבות משתמש המטפל בשיטות טיפול נוספות במהלך הטיפול Trigger Point Therapy למשל, שיטות טיפול המשלימות את עיסוי הרקמות העמוק ועוזרות לשריר להשתחרר במהירות רבה יותר.
אז, אם אתם אוהבים עיסוי חזק, בקשו מהמטפל פשוט עיסוי חזק. עיסוי רקמות עמוק אינו עיסוי ספא והוא עיסוי טיפולי, לא מהנה והטיפול אינו הוליסטי (שמכסה את כל הגוף).